Hiie Asser: “Koolis töötamine on väga mitmekesine ja köitev.”

Sel sügisel on veab EKKA üldhariduskoolide arendusprogrammi. Projekti valitud koole toetavad 12 inspireerivat mentorit, keda teile ka tutvustame. Saage tuttavaks Hiie Asser!

Hiie Asser

Hiie Asser töötab Tartu Annelinna Gümnaasiumis. Aastate jooksul on ta selles koolis pidanud mitut ametit: 1984. aastal asus tööle eesti keele kui teise keele õpetajana, seejärel sai temast õppealajuhataja ja viimased 13 aastat on ta olnud direktori rollis. Koolitööle vahelduseks ja täienduseks on Hiie õppinud Tartu Ülikooli magistrantuuris ja doktorantuuris pedagoogikat ning võtnud osa mitmetest kooliarenduse, nõustamise ja didaktika teemalistest projektidest. 

Kuidas leidsid sina tee üldhariduse juurde?

Tulin kooli tööle, sest olin selleks ülikoolis ettevalmistuse saanud. Õpetajaks sain vist seepärast, et tähtede seis oli hea selle väljakutse vastuvõtmiseks. Oma rolli mängisid ka head õpetajageenid ja kollektiiv, mis õpetas mind selle ameti ilu ja võlu märkama. Koolis töötamine on väga mitmekesine ja köitev.

Mis on sinu hinnangul mentori töö juures kõige olulisem?

Mentoriks olen olnud viimase kümnekonna aasta jooksul mitmeid kordi, nõustanud õpetajaid, koolijuhte ja koolimeeskondi. See aeg on õpetanud, et hea nõustamis- ja mentorlusprotsess saab alguse headest inimeste vahelistest suhetest, kuulamisoskusest ja suutlikkusest tegelikult kaasa mõtelda. Nõustatava inimese või rühmaga kontakti loomisel aitab teadmine, et nõustatav on praeguses hetkes just nii hea, kui ta suudab olla. Siit asumegi teele ja leiame koos arenemisvõimalusi.

Milline on siiani olnud üldhariduskoolide arendusprogrammiga seotud suurim rõõm? Aga väljakutse? ​

Mentorlus paaritööna on uus kogemus, mida hakkasin hindama esimesest kohtumisest alates. Võõra kooli ja kollektiivi ellu sisse elamine on alati väljakutse. Koolis toimuvatel protsessidel on hulk kihte ja hargnemisi, milles selgust saada ei ole kunagi lihtne.

Mida soovid Eesti üldharidusele aastal 2022?

Soovin oskust tasakaalu ja meelekindlust hoida, ka rahututel aegadel. Edus ei maksa olla liiga enesekindel, aga hädas ei maksa enesekindlust kaotada.