Täienduskoolituse töötubade kokkuvõte
Eesti Hariduse Kvaliteediagentuur (HAKA) on Eesti Töötukassa partnerina kahel viimasel aastal hinnanud 117 koolitusasutust, kellest enamus läbis hindamise positiivselt. Samas viitavad hindamistulemused, et koolitusasutused vajavad enim tuge õppekavade koostamisel ning sellest lähtuvalt korraldas HAKA möödunud aasta kahel viimasel kuul õppekavaarenduse töötoad. Töötoad “Kvaliteetne õppekava täienduskoolituses” toimusid koostöös Innowise Koolitaja Kompetentsikeskusega.
Võimalus osaleda oli Tartus ja Tallinnas, nii kontaktõppena kui ka veebis, nii eesti- kui ka vene keeles. Kuuel korral toimunud üritusel oli osalejate arv kokku 102. Osalejateks olid täienduskoolitusasutuste koolitajad, koolitusjuhid, õppejuhid ja tegevjuhid ning nende õppekavade loomise kogemus oli väga erinev. Koolitajate hinnangul andis see just palju lisaväärtust ning võimaluse üksteiselt õppida.
Üks töötuba sisaldas kahte koolituspäeva. Töötoa maht oli 12 tundi (koos iseseisva tööga 16 tundi), sellele lisandus võimalus saada tund individuaalset nõustamist. Nõustamise võimalust kasutas kokku 42 koolitusasutust ning osalejad pidasid individuaalset arutelu väga kasulikuks.
Koolitajad Sigrid Aruväli ja Georgi Skorobogatov tõid tagasiside põhjal välja, et osalejad olid koolituse formaadiga üldjoontes väga rahul. Sigrid meenutas: “Koolitusel, kodutööd tehes ning ka nõustamisel kaasnes osalejatel palju taipamisi. Koolitus andis palju praktilist väärtust, osalejad said aimu, mis teemadel teised pusivad.” Georgi täiendab siinkohal: “Lisaväärtuseks oli, et koolitus pakkus valdkonna esindajatele võimaluse suhteid luua ja koos ühiseid teemasid arutada. Väga tõhus on valdkonna arendamisel ka venekeelsete koolituste pakkumine.”
Töötubades kerkinud peamiste küsimustena toovad koolitajad välja õppekava nõuete täitmise ning ka selle, et see osa sai töötubades osalejatele palju selgemaks. Konsultatsioonide sisu oli väga erinev. Konsultatsioonidel vaadati üle olemasolev õppekava või mõtiskleti uue õppekava loomise teemadel. Oli ka spetsiifilisemaid küsimusi tõendite, tunnistuste või näiteks uue õppekava loomisel õppekavarühma valiku kohta.
Lisaks koolitusasutustele osalesid töötubades HAKA hindamiskoordinaatorid, eesmärgiga ühtlustada arusaamasid ning saada teada, mis küsimused on õppekava loojatel ja kuidas neid paremini toetada.
Täname nii koolitajaid kui ka kõiki töötubades osalenuid!
___________________________________________________________________________
Õppekavaarenduse töötubade läbiviimist rahastati Euroopa Sotsiaalfondi (ESF) ja Haridus-ja Teadusministeeriumi programmi 2014-2020.1.06.002.02.15-0003 “Täiskasvanuhariduse edendamine ja õppimisvõimaluste avardamine” tegevuse 6.5 “Täiskasvanute täienduskoolituse kvaliteedi arendamine” vahenditest.
HAKA senise tegevuse ning analüüsidega täienduskoolituse valdkonnas on võimalik tutvuda HAKA kodulehel.