Täienduskoolituse 2024. aasta õppekavaloome töötubade järelkaja
2024. aastal jätkusid aasta varem alanud ning populaarseks saanud täienduskoolituse õppekavaloome töötoad. Töötoad “Kvaliteetne õppekava täienduskoolituses” viidi läbi koostöös Vestifex koolitusega ja koolitajateks olid Georgi Timcenko ning Jelena Lohmatova. Kaheksal korral toimunud koolitustel oli osalejate arv kokku 137. Seega on koos 2023. aastaga töötubade raames koolitatud juba pea 240 osalejat.
Osalejateks olid täienduskoolitusasutuste ja kutsekoolide koolitajad ja õpetajad, koolitusjuhid, õppejuhid ja tegevjuhid. Osalejate õppekavade loomise kogemus oli väga erinev. Koolitajate hinnangul andis see just palju lisaväärtust ning võimaluse üksteiselt õppida.
Üks töötuba sisaldas kahte koolituspäeva. Töötoa maht oli 12 tundi (koos iseseisva tööga 16 tundi).
2024. aasta töötubade osalejate tagasiside oli sarnaselt 2023. aastaga väga positiivne. Keskmine tagasiside töötubadele oli 5-palli süsteemis 4,8. Kõige kõrgemad hinnangud said koolitajad ja õppematerjalid. Kõige vajalikumaks peeti õppekavade ülesehituse ning sidusa õppekava koostamise ja õpiväljundite sõnastamise teemasid.
Erinevus aasta varem toimunud töötubadest oli see, et sel korral lisandus ka tehisintellekti võimaluste ja kasude teema õppekava loomisel, mis kindlasti on prioriteediks ka järgmistes töötubades. Samas pakkus teema ka õppetunni, et tehisintellektiga ei maksa liialdada ning see ei asenda koolitaja kompetentsi.
Osalejad tõid välja, et võtavad koolituselt kaasa teadmise, kuidas jõuda hea õppekava koostamiseni; teadmise, et tehisintellekt aitab säästa aega ja vaimset tervist, kuid ei asenda koolitaja kompetentsi ning õppekava on koolitaja ja õppija vaheline “kokkulepe”.
Tiina Leosk (Leoski Koolitus, juhatuse liige ja koolitaja) jagas tagasisides: „Koolitus täitis kõik ootused ja enamgi veel. Koolitaja oli väga nauditav. Koolitaja suutis kõiki juhendada sobivas tempos. Koolitus oli väga hästi läbi viidud. Vajalik teema, super koolitaja, paras tempo ja hoolikalt ettevalmistatud materjal.“
Marelle Kask (Rakvere Ametikool, kutseõpetaja) tõi tagasisides välja: „Minu jaoks oli väga kasulik koolitus. AI on tore, aga leian, et inimesed peaksid oma peaga suutma ka mõelda ehk AI peaks olema abivahend, mitte miski, mis Sinu eest töö ära teeb. Koolitaja oli väga rahulik, abivalmis ja andis konstruktiivset tagasisidet.“
Head uudis on see, et töötoad jätkuvad ka 2025. aastal ning uutel huvilistel on taaskord võimalus osaleda. Töötoad toimuvad nii kevadel (alates märtsist) kui ka sügisel. Täpsem info juba veebruaris.
Täname koolitajaid ja ka töötubades osalenuid!
________________________________________________________________________________________
Töötubasid rahastatakse projekti nr. 2021-2027.4.06.23-0003 „Täiskasvanuhariduse arendamine ja mitteformaalsete õppimisvõimaluste pakkumine(„VÕTI“) tegevuse 2.2.2. „Täienduskoolituste ja täienduskoolitusasutuste kvaliteedi arendamine„ raames.
HAKA senise tegevuse ning analüüsidega täienduskoolituse valdkonnas on võimalik tutvuda HAKA kodulehel.