Kaitseväe Akadeemia läbis institutsionaalse akrediteerimise

Eesti Kõrg- ja Kutsehariduse Kvaliteediagentuuri (EKKA) hindamisnõukogu otsustas akrediteerida Kaitseväe Akadeemia seitsmeks aastaks ja tunnustada kõrgkooli ühiskonna teenimise valdkonnas.

Kaitseväe Akadeemiat (KVA) hinnanud rahvusvaheline komisjon tõi välja mitmeid kõrgkooli tugevusi ja soovitusi edasisteks arendusteks. Komisjon leidis, et akadeemial on väga hea koostöö Eesti Kaitseväega ja kõrgkooli eesmärgid on selgelt seostatud riigikaitse arengukava prioriteetidega.

EKKA hindamisnõukogu tunnustas akadeemia ambitsioonikaid plaane seoses rahvusvahelistumisega, sisseelamisprogrammi tegevteenistuseset tulnud õppejõududele ning kaasatavate praktikute silmapaistvat taset, suurepärast tugisüsteemi, edusamme teadus- ja arendustegevuse valdkonnas ning panust meditsiinilisse väljaõppesse.

Samas täheldas nõukogu, et on valdkondi, milles akadeemial on vaja juba lähiajal muudatusi ellu viia. Näiteks peab kõrgkool tegelema sellega, et nii töötajad kui ka üliõpilased mõistaksid oma rolli kvaliteedi tagamisel ja edendamisel ning ühise kvaliteedikultuuri loomisel. Lisaks tuleks kõrgkoolis tegeleda veelgi süsteemsemalt akadeemilise petturluse vastu võitlemisega.

Nõukogu hinnangul on akadeemia tõestanud teadus- ja arendustegevuse valdkonnas toimunud arengutega oma võimekust välisekspertide soovitusi oma tegevuste kavandamisel ja elluviimisel edukalt arvestada.

Akadeemia hindab kõrvalpilku

Kaitseväe Akadeemia ülem brigaadikindral Enno Mõts kommenteeris, et hindamisprotsess oli akadeemia jaoks hea võimalus analüüsida oma tegevusi ning saada konstruktiivset tagasisidet kogenud ekspertidelt. „Kõrvaltvaataja pilk on alati värskendav,“ rääkis ta. „Seda enam, et komisjonis olid esindatud nii militaar- kui ka haridusvaldkonna eksperdid nii Eestist kui ka mujalt. Tehtud tähelepanekud on kohased ning kindlasti lähtekohad järgmiste parendustegevuste väljatöötamisel.“

EKKA juhataja Heli Mattisen lisas, et erilist heameelt valmistas Kaitseväe Akadeemia süsteemne lähenemine oma võimekuse suurendamisel teadus- ja arendustegevuse valdkonnas. „Igati põhjendatult tunnustasid väliseksperdid ka akadeemia panust meditsiinilise väljaõppe valdkonnas,“ rääkis ta.

Kõik Eestis tegutsevad kõrgkoolid peavad vähemalt korra seitsme aasta jooksul läbima institutsionaalse akrediteerimise. Institutsionaalne akrediteerimine on välishindamine, mille käigus hinnatakse kõrgkooli juhtimise, töökorralduse, õppe- ja teadustegevuse ning õppe- ja uurimiskeskkonna vastavust õigusaktidele, ülikooli eesmärkidele ja arengukavale. Hindamise viib läbi rahvusvaheline ekspertkomisjon, kelle hindamisaruande põhjal langetab akrediteerimisotsuse EKKA kõrghariduse hindamisnõukogu. Kaitseväe Akadeemia läbis institutsionaalse akrediteerimise esmakordselt 2014. aastal. Tutvu hindamisotsuste ja aruannetega siin.